Tr-Haber.Net - 20 Şubat 2016, Cumartesi

Askerlik Süresi Kısalıyor mu? (Son Dakika)

6 Mayıs 2013
138 kez görüntülendi

Resim bulunamadı
askerlik-suresi-kisalabilir
Başbakan, Genelkurmay, Jandarma, Mehmet Şimşek, Milli Savunma Bakanı, Maliye Bakanı, Emniyet Müdürü, Milli Savunma Komisyonu, Savunma Bakanı, Savunma Komisyonu  

Askerlik Süresi Kısalıyor mu? (Son Dakika);

Ak Parti kampının basına kapalı bölümünde askerlik süresinin kısalabileceği müjdesi çıktı.

Bedelli askerlikle ilgili milletvekillerinden gelen, “400 bin talep beklenirken sınırlı kaldı, vatandaştan da yoğun talep var, yeniden gündeme gelse iyi olur” istekleri üzerine Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, “Evet, beklenen sonucu alamadık, ama artık bu konuyu kapatmak zorundayız. Çünkü, gündemde olduğu zaman insanlar beklenti içine giriyor, kimse askere gitmiyor, o zaman da asker ihtiyacı oluyor” dedi. Başbakan Erdoğan da, “Bu iş yeterince sulandırıldı. Sulandırmaya yönelik bir davranış bize yakışmaz. Artık bu işi kapatalım” diyerek tartışmalara noktayı koydu. Bakan Yılmaz daha sonra, “Gerekirse askerlik süresi kısaltılabilir, bu konuda bir düzenleme yapılabilir” dedi. Bunun üzerine Erdoğan, “Olabilirse önümüzdeki süreçte 15 ay olan askerlik süresi kısalabilir” diye konuştu. TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı Oğuz Kağan Köksal da “Sürecin başarıyla sonuçlanmasının terörle mücadele yükünü Genelkurmay ‘ın üzerinden alacağını bunun da askerlik sürelerinin kısaltılmasını sağlayabileceğini” söyledi.

JANDARMA YERİNE POLİS

Milletvekilleri, kırsalda görev yapan jandarmadan da “iyi eğitimli değiller” diyerek yakındı. Başbakan Erdoğan da ileride jandarmanın yerini polisin alacağını belirterek, bu konuda çalışıldığını, ancak bunun biraz zaman alacağını bildirdi.

PROFESÖRE YARGIÇ MAAŞI

Milletvekilleri, akademisyen maaşlarının azlığını da gündeme getirdiler. Bir profesörün, hakim, savcı ve emniyet müdürü gibi muadili memurlardan çok düşük maaş aldığı yakınmaları üzerine Başbakan Erdoğan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ‘e, “madem öyleyse gereğini yapın” talimatını verdi. Erdoğan, bu çalışmanın sadece profesörlerle sınırlı tutulmaması, doçentlerin de eklenmesini istedi.

FacebookTwitterGoogle+LinkedInEmailPrintPocketWhatsAppBlogger PostVKPinterestPaylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık
Sorgu Sayısı: 149Yüklenme Süresi: 4,4354,435